301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Kasım 2018 - Pazartesi 08:04 Bu haber 738 kez okundu
 
MÜNİH ADD KURTULUŞ DESTANI İLE SAHNEDEYDİ
Münih Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından Atatürk ve Cumhuriyet haftası nedeni ile hazırlanan „Kurtuluş Destanı“ adlı oyun izleyenlere duygulu anlar yaşattı.
Kültür - Sanat Haberi


Cumhuriyetimizin 95'nci, Atamızın aramızdan ayrılışının 80. yılı nedeni ile Münih Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından gerçekleştirilen tiyatro ve oratoryo geçtiğimiz günlerde Anton – Fingerle – Bildungzentrum salonunda sahnelendi.

 

Yönetmenliği Nalan Yaşar tarafından yapılan, dekor ve kostümleri Naciye Urungu tarafından hazırlanan gösterinin oyunculuklarını Abbas Aslandoğan, Süheyla Savcı, Nuran Çelen, Sefa Karataş, Bülent Savcı, Nalan Yaşar, Erdal Çelen gerçekleştirdi. 

 

Tiyatro eğitmeni Nalan Yaşar dışında tamamı amatör oyunculardan oluşan gösteri üç ay gibi kısa bir sürede sadece Pazar günleri çalışarak ortaya konuldu. 

 

Açılış konuşmasını Türkçe ve Almanca olarak yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Abbas Aslandoğan, çalışmalar sırasında kendilerine destekte bulunan Tokatlılar Derneği ve Trabzonlular Derneği yöneticilerine teşekkür ederken, bu anlamlı gösteriye tek bir temsilcisini göndermeyen Münih Konsolosluğuna sitemlerini iletti. 

 

Konsolosluk ADD'nin üzerini kırmızı kalemle çizmiş... 

 

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Türk Derneklerinin toplantısında yeni Baş Konsolos Mehmet Günay'ı etkinliğimizi söylediğim, kendisine davetiye göndereceğimizi bildirdiğim halde buraya bir temsilci bile göndermemesi bizleri çok üzdü diyen Abbas Aslandoğan; „Münih Konsolosluğunu davet etmemize rağmen maalesef bir temsilcisi bile Atatürk'ü andığımız bu anlamlı güne gelmedi. İsterdik ki konsolosluk bir memurunu dahi temsilci olarak buraya gönderseydi. Bunu Cumhuriyet bayramı resepsiyonunda da yaşadık. Ne yazık ki Atatürkçü Düşünce Derneği'nin üzeri kırmızı kalem ile çizilmiş. Bizler buna rağmen yılmadık, yılmayacağız. Duruşumuz ve olduğumuz yer bellidir“ dedi. 

 

Şarkılarla birlikte türkülerin de yer aldığı gösteride kurtuluş ve Türkiye Cumhuriyeti'nin hangi zahmet ve imkansızlıklarda kurulduğu anlatılırken, duygulu anlar yaşandı. Yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün sadece bu yüzyılın değil, tüm zamanlar için tarihsel örnek bir kişilik olduğu ortaya kondu. 

 

Böyle bir gösteriyi üç ay gibi kısa bir sürede amatör bir ruhla hazırladıklarını belirten Münih Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Abbas Aslandoğan; „Atatürk ve Cumhuriyet haftası nedeni ile dernek üyelerimizden oluşan tiyatro grubumuzla seyircilerimizin karşısına çıkmak istedik. Çok kısa bir sürede üç ay önce böyle bir etkinlik yapmaya karar verdik ancak işlerimizin yoğunluğu nedeni ile sadece Pazar günleri çalışabiliyorduk. Bizleri çalıştıran Nalan Yaşar arkadışımız dışında hepimiz amatörüz. Ona da emeklerinden ötürü ayrıca çok teşekkür ediyorum. Diğer katılımcı arkadaşlara, bu anlamlı gecede bizi yalnız bırakmayan tüm seyircilerimize, basın emekçisi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum“ dedi. 

 

Bölücülüğün ve gericiliğin üstesinden ancak birer Atatürk gibi davranak gelebiliriz diyen Aslandoğan; „Mücadelemiz devam edecek. Bize bağımsız bir Cumhuriyet kuran ulu önderimizi ve geçmişten bugüne tüm şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle anıyor, önlerinde saygıyla bir kere daha eğiliyorum“ dedi ve sözlerini „Ne Mutlu Türküm diyene“ diyerek bitirdi. 

 

Gösteride Atatürkçü Düşünce Derneği'ni CHP Münih Birliği temsilcileri de yalnız bırakmadı. CHP Münih Birliği Başkanı Gülbey Kılıç oyunun sonunda oyuncuları tek tek tebrik etti. 

Oyunun yönetmenliğini yapan Nalan Yaşar; „Şu gördüğünüz oyuncu takımı hiç biri profesyonel değil ancak sahnede birer profesyonel gibiydiler. Çok kısa zamanda çok güzel bir iş çıkardılar. Bundan sonra  çocuklarımıza ve yetişkinlere yönelik bu tür tiyatro etkinliklerimiz devam edecek. Bu etkinliklerde yer almak istiyorsanız derneğimize gelip bize katılın. Bu güzel çalışmalarımızda hepinizi aramızda görmekten şeref duyarız. Herkese teşekkür ediyorum“ dedi.

 

Oyunun ardından coşkulu anlar yaşandı. Oyunu ayakta alkışlayan izleyiciler ellerinde Türk bayrakları ile „İzmir Marşı“, „Onuncu Yıl Marşı“ ve „Andımızı“ okuyarak „Mustafa Kemal'in Askerleriyiz“ sloganlarını attılar. 

Munihinsesi.com / özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MÜNİH, ADD, KURTULUŞ, DESTANI, İLE, SAHNEDEYDİ,
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Münihin Sesi TV

Ulusal Gazeteler
Bize Ulaşın

Anketler
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı